Alman Futbolu ve Bern Mucizesi

1954 Dünya Kupası ve Batı Almanya

2. Dünya savaşı sonrası Almanya’nın gündeminde futboldan daha önemli konular vardı. Savaş sonrası darmadağın olan Almanya’nın özgüvenini tekrar kazanması gerekiyordu. Futbol tam da Almanlar için bu özgüvenin geri kazanılması yolunda büyük bir rol oynayacak şeydi. Tam bir Alman inadı ve disiplini ile bu spora çok uygun bir ulus olan Almanlar asla maçı bırakmaz ve asla oyundan kolayca düşmezler. Almanlar için bu disiplini yaratan en büyük rol model ise Sepp Herberger’in 1954 senesinde kurduğu takım. Aslında bu disiplin ve inadın altında Herberger’in çocukluğu yatıyor.

Çok fakir bir ailenin çocuğu olan Herberger çocuk yaşında önce inşaatlarda sonrasında da bir metal fabrikasında çalışmış. Futbola çok geç yaşta başlamasının sebebi bu… Geç yaşında başladığı bu sporda hızla ilerleyen Herberger milli takıma kadar ulaşmış!

Savaş sonrasında kurduğu takımla Almanya’nın özgüvenini geri kazanmasında büyük rol oynamıştır.

Ve Herberger’in mucize hikayesi 1954 senesi Dünya Kupası’nın finalinde geçiyor.

Herberger’in mucize hikayesinde bir başka adam daha var: Adi Dassler.

Savaştan çıkar çıkmaz yaptıkları ayakkabı işinde kardeşi ile yollarını ayırmış bir adam bu. Kurduğu ‘Adidas’ markasını tescil ettireli beş sene olmuş ve kendisini kanıtlamak için çıkan her fırsatı değerlendirmeye hazır! E bundan güzel fırsat mı var? Tüm ulusun kitlendiği bu final maçının karşısına çıkabilecek en büyük fırsat olduğunu fark eden Adi Dassler – Alman milli takımının teknik direktörlüğünü yapan Herberger ile yakın dostluğunu kullanarak tüm milli takım oyuncularına özel bir krampon üretiyor. Dönemdeki kramponlardan çok daha ince ve hafif bir deri ile kullandığı bu kramponların çok farklı bir yeniliği de var: Değiştirilebilir vidaları!

Adi Dassler

Maç günü Bern şehrindeki Wanorf Stadı, Almanya ile Macaristan’ın oynayacağı bu final karşılaşmasını izlemek isteyen futbolseverlerle 60,000 kişilik kapasitesinin üzerine çıkar.

Macaristan tam 32 maçlık yenilmezlik serisi ile finalde açık ara favoriydi. Dünya kupası elemelerinde Macaristan ile Almanya aynı gruptaydı ve gruptaki maçı 8-3 gibi bir puanla Macaristan almıştı.

Wanorf Stadında final maçı beklenildiği gibi başladı… 6. dakikada ilk gol 8. dakikada ise ikinci gol geldi ve Macaristan 2-0 öne geçti. Fakat maçın ilerleyen dakikalarında Almanların ‘Bern Mucizesi’ dedikleri şey gerçekleşti ve birden sağanak yağış başladı.

Macar futbolcular da Alman futbolcular da yağmurdan sırılsıklam oldu. Fakat arada bir fark vardı. Macar futbolcuların kramponları ağırlaşmıştı. Kısa vidaları çamura dönmüş zemin üzerinde tutunmalarını zorlaştırıyordu. Alman futbolcular ise hafif kramponları sayesinde topu daha iyi hissedebiliyor ve kramponlarının vidaları ıslak zemine çok uygundu. Sahada öyle bir görüntü oluyor ki ayakta durmakta dahi güçlük çeken Macar futbolcuların etrafında Alman futbolcular daireler çizerek koşturuyorlardı!

Tam 10 dakika içerinde Almanlar durumu 2-2’ye yapıyor ve tam 84. Dakikada 3. golü atarak Almanya’ya tarihlerinin ilk Dünya Kupasını getiriyorlar!

Ve bu turnuva tüm Alman ulusuna savaş sonrasında korkunç bir şekilde kaybettikleri özgüvenlerini geri getiriyor…

Herberger

 

 

Paylaş: