Alman Saflık Yasası

Almanlar Yapmış! Bunu da onlar yapmış, tabiki de yapmış. Adamlar kalkmış, halkı saf bira içsin, bira o saf tadını asırlarca korusun diye yasa çıkartmış. Hem de taa 1516 senesinde. Gel de hayran olma böylesine bir şeye…

alman saflik yasasi reinheitsgebot

1516 senesinde Bavyera kralımız IV. Wilhelm, birada kullanılan hammaddeleri kanunlaştırıyor. Wilhelm, Almanya’da bugün hâlâ geçerli olan Reinheitsgebot, yani Alman Saflık Yasası’nı imzalıyor.

Almanya her ne kadar son yıllarda Avrupa Birliği’nin baskılarıyla buğday biraları ve manastır biraları gibi üstten fermante edilen ale biralarda şeker veya başka katkı maddelerinin kullanılmasına göz yumuyorsa da, Pilsen ve Münih tarzı alttan fermante edilen “lager” biralarda Reinheitsgebot’a uyma zorunluluğu sürmektedir. Bu da Reinheitsgebot’u dünyanın hâlâ geçerlikte olan en eski yiyecek güvenliği ve tüketiciyi koruma yasası yapıyor.

alman bira saflik yasasi

Reinheitsgebot, kelime anlamı ile ‘saflık düzeni’ demek.

Bir bira nasıl Alman Saflık Yasası’na uygun üretilmiş oluyor peki? Öncelikle kullanılacak hammadaler, yüksek kalite standartlarına uygun olmalı. Ve de üretim süreci de ürünler gibi, Alman Saflık Yasası’na uygun bir şekilde, geleneksel yöntemler ile en saf şekilde yapılmalı.

Aslında bu yasa, senelerdir, mükemmel bira üretimi sonucunda herkesin mükemmel bir bira tüketmesini hedefliyor.

Aramızdan biri Tuborg Gold

Dünyada bu yasaya uygun olarak üretilen ve resmi kurumlarca onaylanan belli başlı biralar var. Güzel haber ise bunlardan bir tanesinin, ülkemizde üretilen Tuborg Gold olması.

Dünyanın en iyi lager biralarını üretenler hala bu yasaya uyuyorlar, ve kalitelerini koruyorlar. Tuborg Gold 100% Malt da onlardan birisi.

Biranın bu yasaya uygun olması için, su, şerbetçiotu, maya ve malttan oluşan dört hammaddeyi kullanmak yetmiyor. Hem yüksek kalite standartlarında GDO içermeyen hammaddelerin olması, hem de saflık yasasına uygun, geleneksel bira yapım yöntemleri ile üretim yapılması gerekiyor. Yani bravo Tuborg!

 

bira saflik kanunu

Paylaş: