Almanya Şatoları

Almanya’nın En Ünlü 7 Şatosu

Avrupa’nın en geniş yüzölçümüne sahip ülkelerinden biri olup kültürel birikimini, estetik anlayışını doğal güzelliklerle birleştirerek kıtanın göbeğinde bir cazibe merkezi olan Almanya’da gözler şimdi şatolarda.

Popüler kültürde hala önemli bir rol oynayan, mistik edebiyatın yapı taşı şatolar, yüzyıllar boyunca aslında çok daha ciddi  sorunların öznesi oldular. Kontların, düklerin ve kralların ellerinde bir sürü kez yer değiştirerek, derebeylerin hüküm sürdüğü Orta Çağ’dan tutun günümüze kadar kıtanın çehresini şatolar belirledi…Avrupa ise bu tarihi şatolar etrafında dönen siyasi hesaplar, patlayan toplar, kazanılan zaferler ve yenilgilerle şekillendi.

Günümüzde ise bu şatolar, kültür turizminin en çok tercih edilen destinasyonları arasında yer almakta. Şatoların en çok bulunduğu ülkelerden biri olan Almanya her yıl yüzbinlerce Orta Çağ, mimari ve masal meraklısını kendine çekip misafir ediyor.

Schloss Neuschwanstein

Nerededir? Schwangau, Bavyera

Ne zaman inşa edilmiş? 19. Yüzyıl

Günümüzdeki işlevi nedir? Müze olarak halka hizmet etmektedir.

Disney filmleri başta olmak üzere birçok filmin üretimine esin kaynağı olmuştur bu şato. Adı bilinmese de ‘şato’ dendiğinde zihninde canlanan imge işte tam bu şatodur!… Adında geçen ‘Schwan’ yani ‘kuğu’ gibi bembeyaz olan bu şato, Romanesque Revival mimari stili ile 19. yüzyılda inşa edilmiştir.

Bavyera Kralı II. Ludwig tarafından bir nevi inziva yeri olarak inşa ettirilen Schloss Neuschwanstein, kral hayatını kaybettiği 1886 senesinden çok kısa bir süre sonra halkın ziyaretine açılmıştır.

O günden bu yana 61 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği şatonun özellikle yazın günlük ziyaretçi sayısı 6 binin üzerlerine kadar çıkmakta. Şato Noel ve yılbaşı haricinde yılın her günü ziyaret edilebiliyor. Yapı bünyesindeki devasa boyutlu iki ziyafet salonu ile II. Ludwig’in içine kapanık, gizemli hallerinin tezahürü olan yapay mağara mutlaka görülmeli. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan şato, Almanya’nın soğuğuna dayanabilecek turistlere özellikle karlı bir mevsimde tarif edilemez manzaralar sunmakta!

 


 

Schloss Lichtenstein

Nerededir? Tübingen, Baden-Württemberg

Ne zaman inşa edilmiş? 14. Yüzyıl

Günümüzdeki işlevi nedir? Müze olarak halka hizmet etmektedir.

Schloss Lichtenstein’ın şato denince akla gelen ilk yerlerden olması ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmesi kesinlikle şaşırtıcı değil!

Masal sayfalarından fırlamış gibi duran bu küçük ama muazzam güzellikteki şato, Gothic Revival mimari üslubuna mensuptur. Muadillerine göre daha küçük olan bu şato öyle dik bir kayalığın üzerinde durmaktadır ki bir anda uçurumdan aşağı yuvarlanacak diye korkmamak elde değil!

17. yüzyılda Türklerle savaşırken hayatını kaybeden son Lichtenstein kontuna kadar hanedanın evi olan Schloss Lichtenstein, tarih boyunca birçok kez ele geçirilmeye çalışılmış ve coğrafi avantajı sayesinde bu saldırıların büyük bir çoğunluğuna göğüs germeyi başarmıştır. İlk izlerine 14. yüzyıla ait kayıtlarda rastladığımız Schloss Lichtenstein’ın, 19. yüzyıla geldiğimizde ise bir harabeden fazlası olmadığını biliyoruz. Şatonun tüm kaderi, Kont Wilhelm’in şatonun ilk halini merak etmesi ve 1842 yılında tamamlanan tepeden tırnağa bir restorasyon projesini hayata geçirmesiyle değişmiş. Halen sapasağlam ayakta duran Schloss Lichtenstein, günümüzde müzeye dönüştürülmüş durumdadır ve içinde tablolardan renkli cam eserlere, Orta Çağ’dan kalma savaş aletlerine kadar birçok ürün sadece görülmekle kalmıyor, aynı zamanda satın da alınabilmekte. Aralık ve Ocak aylarında kapalı olan bu şatoyu Şubat, Mart ve Kasım aylarında hafta sonları ve tatil günlerinde, geri kalan aylarda ise her gün ziyaret etmek mümkün!

 

 


 

Burg Eltz

Nerededir? Münstermaifeld, Rhineland-Palatinate

Ne zaman inşa edilmiş? 1540

Günümüzdeki işlevi nedir? Müze olarak halka hizmet etmesi ile beraber halen Eltz ailesinin evidir.

Bu şatoyu gezecekseniz peri masallarındaki o romantik şatoları unutun. Her ne kadar hala göz alıcı bir mimariye sahip olsa da Burg Eltz, aslında estetik veya romantik kaygılarla değil, tamamen korunma ve savunma amaçlı olarak, Eltz Kontları’nın soyunun hayatta kalabilmesi için inşa edilmiştir!

Burg Eltz Avrupa’nın gördüğü savaşlarda Ren Nehri’nin batı tarafında olup da yıkılmamayı başaran sadece üç şatodan birisidir. Tam 33 jenerasyondur (bu neredeyse 1000 yıla yakın bir süre) aynı aileye aittir.

Yıllar geçtikçe el değiştirmemesi sayesinde ilk zamanlarındaki formunu neredeyse birebir koruyan bu şato, 70 metre yükseklikteki bir kaya yığıntısının üzerine kurulmuştur. İnşaatı 1540 yılında tamamlanan şatonun temelleri ise çok daha önce, 12. yüzyılda atılmıştır.

Burası 100’e yakın odasında, 100’den fazla hanedan üyesinin aynı anda ikamet ettiği günler de geçirmiş bir ev aslında! Uzun yıllar boyunca hanedana mensup üç aile tarafından yönetilen bu şatoyu, 1815 yılında bu üç aileden biri olan Kempenichler satın almıştır. Şatonun günümüzde ziyarete açık olan kısımları, diğer iki aileye ait olan bölümler ve Kempenichler halen şatoda yaşamaya devam ediyor.

Bulunduğu yükseltinin avantajı ve şatonun etrafını sarmalayan orman, Burg Eltz’i ana yolların dışında bırakmakta ve şatoya giden ince yol, yürüyenleri hem ruhani bir yolculuğa davet ediyor hem de doğayla tam olarak bütünleşme fırsatı sunuyor. Sadece mimariyle değil Feodal Avrupa’nın zenginlikleriyle de ilgilenenler için Burg Eltz göz kamaştırıcı objeleri bünyesinde barındırmakta! Şatonun hazine bölümünde ise ailenin porselen, altın ve gümüşten, tam anlamı ile paha biçilemez objelerden oluşan muazzam koleksiyonları sergileniyor.

Bir efsaneye göre Burg Eltz, hayaletler tarafından istila edilmiş durumdaymış! Şatonun asırlar önceki misafirleriyle karşılaşmaktan korkmuyorsanız, şimdi kış tatilinde olan Burg Eltz’i Nisan-Ekim ayları arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 


 

Schweriner Schloss

Nerededir? Schwerin, Mecklenburg-Vorpommern

Ne zaman inşa edilmiş? 19. Yüzyıl

Günümüzdeki işlevi nedir? Müze ve Parlamento olarak kullanılmakta

Birçok şatonun aksine bu şato Almanya’nın en kuzey bölgelerinden birinde, ülkenin üçüncü en büyük gölü olan Schwerin gölünün üzerindeki küçük bir adanın üzerine konumlanmıştır…

Berlin’den çok da uzaklaşmadan şato deneyimini yaşamak isteyenler için mükemmel bir alternatif sunan, yüzyıllar boyunca Mecklenburg ve Mecklenburg-Schwerin düklerinin yönetiminde kalmıştır.

Günümüzde ise eyaletin parlamentosunun toplanma yeri olarak da hizmet vermektedir.

Eski çağların mimari yaklaşımlarını günümüzdekilerden daha güzel bulan bir yaklaşımla inşa edildiği için Schweriner Schloss’a bakıp da 16. veya 17. yüzyıldan kalma bir şatonun karşısında durduğunuzu sanmak çok mümkün ama şatonun gerçek inşa tarihi 19. yüzyıldan önce değil.

Fransa’nın Loire bölgesindeki saraylardan esintiler taşıyan bu şatonun kökleri bölgenin Slav halkları tarafından yönetildiği 10. yüzyıla kadar gitmekte…

14-18. yüzyıllar arasında şatoda yaşamış olan soyluların portrelerinin yer aldığı koridor ve Versailles bahçelerinden esinlenilerek yapılmış bahçeleri gerçekten görülmeye değer…

 

 


 

Schloss Braunfels

Nerededir? Braunfels, Hesse

Ne zaman inşa edilmiştir? 1246

Günümüzdeki işlevi nedir? Müze olarak kullanılmaktadır.

Ev olsun diye inşa edilmiş bir başka şato da Lahn vadisine bakan Schloss Braunfels!

800 yılı aşkın süredir Solms kontlarının yaşadığı bu şato, hala aynı aile tarafından yönetilmektedir…

Bir kaya yığınının tepesine inşa edilmiş bu şato, kışın da ziyaret edilebilen az sayıdaki şatodan birisi… Günümüzde opera başta olmak üzere birçok sanat ve sahne etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır.

Adı arşivlerde ilk kez 13. yüzyılda geçen Schloss Braunfels’in en dıştaki surları 14. yüzyılda icat edilen uzun menzil toplardan savunmak için inşa edilmiş.

1679 yılında büyük bir yangın geçiren şato, 17. ve 18. yüzyıllarda Barok bir dış görünüme sahip olmuş. 1845’te avcılığa düşkünlüğüyle tanınan Ferdinand’ın radarına giren şato, yeni düzenlemelerle Neo-gotik bir görünüm almış. Günümüzdeki kuleli, cumbalı, çıkmalarla bezeli şairane siluetine ise 1889 yılında Prens Georg’un isteği üzerine kavuşmuş.

Orta Çağ meraklılarını tahmin edecek kapasitede bir silah, elbise, seramik ve mücevher koleksiyonuna sahip olan Schloss Braunfels, Hollandalı usta ressamlardan van Eyck’in de başyapıtlarına da ev sahipliği yapmakta…

 


 

Burg Altena

Nerededir? Altena, Nordrhein-Westfalen

Ne zaman inşa edilmiştir? 1100’ler

Günümüzdeki işlevi nedir? Hostel ve Müze

Bir yamaç şatosu olan Burg Altena, Almanya’nın en eski şatolarındandır. Rengi özellikle geceleri iyice koyu bir hal alan, sivri kulelere, yüksek duvarlara sahip bu ürkütücü şato, 12. yüzyılda Berg kontları tarafından hanedanın kalıcı evi olmak üzere inşa edilmiştir. Burg Altena bir yüzyıl boyunca Berg hanedanının evi olarak kullanılmıştır… Hanedanın 1198 yılında Hamm Şehri yakınlarındaki Marck Kalesi’ni ele geçirmesinin ve ‘Marck kontları’ adını almasının ardından Burg Altena, bir süre boş kalmıştır ve hanedanın seyrek olarak ziyaret ettiği bir nevi depo işlevi görmeye başlamıştır.

Feodal düzenden sağ çıkmayı başaramayan Marck Hanedanı 1609 yılında tarih sahnesinden silinince, Burg Altena önce Brandenburg-Prussia yönetimindeki bir askeri garizon olarak hizmet vermiş, ardından da eyalet hapishanesine dönüştürülmüştür. Bir süre de hastane olarak kullanılan bu şato, 1912 yılında günümüzdeki işlevine kavuşmuştur.

Öğrencilerin okul gezileri esnasında konaklayacakları ucuz ve güvenli yerlerin yokluğunu fark eden idealist öğretmen Richard Schirrmann, bu eksikliği gidermek için bir destek kampanyası başlatıyor ve tahmin ettiğinden çok daha fazla para topluyor! Elindeki bütçeyle yüzünü Burg Altena’ya çeviren Schirrmann, tarihe tanıklık edip bu yapının önce restorasyonunu üstlenip, ardından dünyanın ilk youth hostel’ini burada bu şatoda açıyor!

Tarih kokmak bir yana tarihin ta kendisi olan bir yerde konaklamak isteyenler içinse güzel bir haberimiz var: Burg Altena’da konaklamak halen mümkün, üstelik bunun için bir servet ödemeye de gerek yok.

Paylaş: