Bir Pazarlama Harikası: BMW Films

BMW’nin The Hire (Kaçış) adını verdiği film serisi sekiz tane kısa filmden oluşuyor. Her film ortalama 10 dakika sürüyor.

Kaçış, bir internet film serisi aslında… Dünya çapında ünlü film yapımcıları tarafından 2001 yılında sadece internette yayınlamak için üretilmiş.

Clive Owen filmlerdeki sürücü rolünü oynamış. Filmler süresince Clive Owen BMW araçlar kullanıyor ve izleyici bu araçların performanslarını birçok açıdan izleme şansı buluyor. 2001-2002 yıllarında başlayan bu film akımı tam 14 sene sonra 2016’da tekrar bir geri dönüş yaşadı ve serisine yeni filmler ekleyerek toplamda sekiz tane kısa filme imza attı.

BMW bu filmleri yayınlamak için bir BMW Films websitesi kuruyor. Burada sırası ile her film yapımcısının filmi yayınlanıyor.

26 Nisan 2001’de John Frankenheimer’ın filmi Ambush ile başlıyor bu seri, iki hafta sonra ise Ang Lee tarafından çekilen Chosen ile devam ediyor.

Wong Kar-Wai adlı bir film yapımcısı ise üçüncü film olan The Follow’ı çekiyor. Kar-Wai’in çektiği bu film Cannes Film Festivali’nde seyirci huzuruna çıkarılıyor.

Dördüncü film Guy Ritchie’nin Star filmi. Onu takiben de Alejandro Gonzalez İnnarritu Powder Keg’i çekiyor.

Aslında filmler BMW için bir pazarlama harikası gibi bir şey…

2001’de BMW satışlarını bir sene önce ile karşılaştırınca satışlarında %12 civarında bir artış görülmüştür. Bu artış, filmlerin yayınlanmasından sonraki döneme denk gelmektedir.

Dört ay içinde internet sitesinden yayınlan bu filmler tam 11 milyon kez izlenmiş.

Filmler kısa sürede o kadar popüler oluyor ki, BMW müşterileri için bazı satış bayilerinden dağıtılmak üzere bedava DVD’ler üretiyor ve bu DVD’lere talep o kadar fazla oluyor ki DVD’ler kısa bir sürede tükeniyor. BMW Eylül ayında Vanity Fair dergisi ile bir iş birliği yaparak ikinci bir DVD serisi üretiyor. Bu iş birliği sayesinde Vanity Fair dergisinin Eylül ayı basımı mükemmel bir satışa ulaşıyor ve kısa sürede raflarda bulmak imkansızlaşıyor.

Başarıya ulaşan bu filmlerin ikinci sezonu Ekim 2002’de başlıyor. Sırası ile Beat the Devil, Hostage ve Ticker filmleri yayınlanıyor. Bu sezon ilk sezondan biraz farklı fakat… İlk sezonda yayınlanan filmler daha fazla aksiyon odaklı filmler. İkinci sezon ise daha eğlence odaklı olmuş bence…

Diğer gördüğüm büyük fark ise ilk sezonda filmlerde birden fazla BMW aracı kullanılırken ikinci sezonda sadece BMW Z4 kullanılmış olmasıydı. Bu filmler çekilirken Z4 yeni piyasaya sürülmüştü. Belki bu yüzden bu aracın kullanılmasına önem verilmiştir.

Fakat 21 Ekim 2005’te BMW DVD’lerin üretim ve satışını durduruyor. Bunun takibinde ise internet sitesinden 8 filmi de siliyor. Bu dönemde BMW’nin yönetiminde bazı değişiklikler olmuş sanırım.

BMW’nin bu aksiyonu almalarında gösterdiği sebep ise tüm bu film süreçlerinin onlar için fazla pahalı hale gelmiş olması.

Bu filmler yayında kaldıkları dört sene boyunca tam 100 bin’i aşkın kere izlenmiş. Ve BMW’nin bu pazarlama stratejisi o dönemin reklam anlayışını değiştirmiş.

Bu filmlerin DVD’leri hala bazı internet sitelerinde bulunmakta. Ve bildiğiniz üzere artık internette her filmi bulmak da mümkün!

2007 senesinde BMW- MINI ile yeni bir film serisi yayınlamaya başlamış. Hammer&Coop adını verdikleri bu seri 70’lerin aksiyon filmlerinin bir parodisi gibi.

Eylül 2016’da ilk yayınlanmalarının üzerinden tam 15 sene geçtikten sonra BMW her yerden kaldırdığı film serisini yeniden hayata döndürmeye karar vermiştir. Her filmde sürücü rolünde Clive Owen’ın oynadığı serinin ilk bölümü 23 Ekim 2016’da BMW Films websitesinden yayınlanmıştır.

Aşağıda link’i paylaşıyorum!

BMW Films Sitesi Link’i: http://bmwfilms.com/

23 Ekim’de yayınlanan son film için: http://bmwfilms.com/film

En sevdiklerimden biri olan ‘Madonna’nın oyuncu kadrosunda olduğu Star filmini de buradan paylaşıyorum!

İyi seyirler!

Paylaş: