Mercedes’in Yeni Teknolojisi: ‘Dijital Far’

Ürettiği araçlarla bende ve müşteri kitlesinde her zaman derin bir tutku yaratmış olan Mercedes, yeni teknolojisiyle daima ilklerin peşinde olduğunu bir kez daha herkese göstermiş oldu.

Öyle ki 1886 yılı itibariyle ürettiği ilk modeller dönemin ilk petrol ile çalışan modelleri olarak kabul ediliyordu. Daha sonraki yıllarda binek otomobil, hafif ticari araçlar, kamyon, otobüs ve toplu taşıma araçlarıyla portföyünü genişleten Mercedes, her zaman yenilikçi modellerini birinci sınıf zarafet, konfor ve derin Alman mühendisliğiyle yaşanabilir bir deneyim haline getirdi. Üstelik teknoloji konusunda da hiçbir zaman donanımla sınırlı kalmayarak özellikle sürüş ve araç güvenliği konularında kendinden sonraki birçok modele öncü olmayı da başardı.

Gelelim son teknolojisi ‘Digital Light’a. Her zaman ‘Ya En İyisi Ya Da Hiçbiri’ mottosuyla düşüncelerini pratiğe döken Mercedes yetkilileri; teknolojik donanıma dayalı güç dışında, kullanıcı dostu tasarımları ve doğa dostu çözümlerini de markanın önceliği haline getirdi. İki hafta önce katıldığım Cenevre Motor Fuarı’nda Mercedes markası bana neden yıllardır vazgeçilmezim olduğunu tekrardan ‘akıllı far’ teknolojisiyle kanıtladı. ‘Digital Light’ adı verilen bu fütüristik akıllı farkların sadece Mercedes’in Maybach S-Serisi araçlarının üzerinde olacağı ve sınırlı sayıda satışa sunulacağı bildirildi.

Mercedes’in dijital farları kullanıcıyla buluşuyor!

Dijital ışıklar her bir fara bir milyon piksellik çözünürlük sağlıyor. Bu farlar aracın algılayıcıları ve bilgisayarıyla birlikte çalışarak sürücüye yardımcı olacak bilgileri aracın önündeki yola yansıtıyor. Sürücüye toplamda iki milyon piksellik bir görüntü sunan farlar tüm bu efektlere ince ayar imkanı sunmanın yanı sıra yola ışıkla yüksek çözünürlüklü semboller ve işaretler çizerek sürüşe yardımcı oluyor. Örnek vermek gerekirse; düz yolda giderken yol kenarındaki ve yola çıkma riski bulunan yayaları sürücüye kalın ok işaretleriyle gösterilecek. Güvenlik amaçlı da kullanılabilen sistem öndeki araca fazla yaklaşma durumunda yol üzerinde bir görsel uyarı oluşturacak ve size önünüzdeki araçla aranızda bulunması gereken güvenli mesafeyi sağlamanıza yardımcı olacak.

Kardeşleri Audi ve BMW’nin hazırda bulunan lazer ışık teknolojisini kullanmaktan kaçınarak, geliştirdiği yeni ışık teknolojisi sayesinde sürücülerine ve diğer yol kullanıcılarına daha fazla fayda sağlayacağına inanıyorum. Bu ayrımın kendilerine özgün teknolojilerinden bağımsız ‘dijital zeka’ları sayesinde ortaya çıktığını ve ‘Dünden Bugüne, Birinci Sınıf’ mottoları çerçevesinde ‘birinci sınıf’ konfor arayanların ‘birinci sınıf’ otomobili olmaya devam edeceklerini düşünüyorum.

Paylaş: